6. Niedziela zwykła

 

  1. Dziś 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień   Chorego. Na Mszy świętej o godz. 11.00 odbędzie się chrzest dzieci.

  2. W dzisiejszą niedzielę, ostatnią przed rozpoczęciem Okresu Wielkiego Postu, pod   hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności” rozpoczyna się 51. Tydzień Modlitw o   Trzeźwość Narodu. Przeżyjmy go w duchu wynagrodzenia Panu Bogu za grzechy   pijaństwa i gorącej modlitwy w intencjach osób nadużywających napojów   alkoholowych; podejmijmy także konkretne postanowienia i działania dla ratowania   polskich rodzin i społeczeństwa od niszczącej plagi alkoholizmu i pijaństwa. Zachęcamy   do podejmowania         przyrzeczeń abstynenckich.   

  3. W środę 14 lutego Środa Popielcowa, która rozpoczyna 40-dniowy Okres Wielkiego   Postu. Zapraszamy wszystkich na Msze święte z obrzędem posypania głów    popiołem o godz. 6.30, 10.00 i 17.00. W Popielec obowiązuje nas powstrzymanie się od     pokarmów mięsnych i post ścisły. Środa Popielcowa rozpoczyna kwartalne Dni       Modlitw o Ducha Pokuty.

  4. Zapraszamy wszystkich do pobożnego udziału w Wielkopostnych nabożeństwach:   Drogi Krzyżowej - w piątki o godz. 16.30, Gorzkich żali – w niedziele po Mszy świętej o   godz. 11.00. Za pobożny udział w obu nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

  5. W sobotę 17 lutego zapraszamy na kolejne comiesięczne modlitewne spotkanie w   intencji małżeństw i rodzin. Spotkanie rozpocznie Msza święta o godz. 17.00. Tym razem będziemy się modlić o trzeźwość w naszych rodzinach, o wyzwolenie z nałogu pijaństwa      i alkoholizmu dla wielu naszych braci i sióstr, oraz o miłosierdzie dla cierpiących   wskutek nałogu bliskich. Wysłuchamy także świadectw osób ze wspólnoty AA, które     doświadczyły Bożej łaski wyzwolenia z nałogu.     

  7. Bóg zapłać za ofiary zebrane na tacę w ostatnią niedzielę – 2284zł. W niedzielę za   tydzień 18 lutego taca na Jubileusz 200-lecia Diecezji Siedleckiej.

  9. W najnowszym Echu Katolickim warto przeczytać: Z dziejów naszej diecezji, „Zgubna   zuchwałość” – grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, Kiedy postanowienia   wielkopostne są miłe Bogu i odnawiają nas duchowo? „Namaszczenie chorych czy   sakrament uzdrowienia” – rozmowę z krajowym duszpasterzem Apostolstwa Chorych,   Duchowy fenomen Lourdes – w tym roku mija 160. rocznica objawień Matki Bożej.    Dzieciom polecamy Promyczek dobra i Mały promyczek dobra.

  10. Obowiązujące przepisy postne Kościoła katolickiego (wg Kodeksu Prawa   Kanonicznego, kan. 1250-1251):

* W Kościele katolickim dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki i czas          Wielkiego Postu.

* Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki w ciągu roku, chyba że w dany piątek przypada jakaś Uroczystość (np. Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, Wniebowzięcia NMP), osoby, które ukończyły 14 rok życia. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkie osoby pełnoletnie (18 lat) do rozpoczęcia 60 roku życia.

* W czasie Wielkiego Postu mamy obowiązek powstrzymać się od udziału w zabawach.

* Formy pokuty, do której wzywa nas słowo Boże i Kościół to: jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez przyjęcie codziennych trudności życia i wierniejsze wypełnianie swoich obowiązków.

11. Dzienny Dom Opieki Medycznej w Wisznicach, ul. Warszawska 88 zachęca osoby po 65 roku życia do wzięcia udziału w unijnym projekcie. Uczestnikom zapewnia się bezpłatny transport i całodzienne wyżywienie oraz opiekę pielęgniarską i lekarską. Realizowane są także zajęcia z psychologiem, logopedą, fizjoterapeutą oraz terapeutą zajęciowym.