Niedziela Palmowa

 

  1. W dzisiejszą Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej wspominamy mesjański wjazd   Chrystusa Pana do Jerozolimy, rozpoczyna się Wielki Tydzień. Usilnie apelujemy do   wszystkich o uszanowanie świętości dzisiejszej wyjątkowej Niedzieli i powstrzymanie się   od robienia zakupów w sklepach.

  2. Po zmianie czasu na letni wieczorne Msze święte w dni powszednie odprawiane są o   godz. 18.00.

  3. Kończy się Okres Wielkiego Postu – Wielkoczwartkowa Msza święta Wieczerzy   Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Paschalne (Trzy Święte Dni), które obejmuje   Wielki Piątek, Wielką Sobotę i ma swoje centrum i swój szczyt w liturgii Wigilii   Paschalnej. Bardzo gorąco zachęcamy po pełnego uczestnictwa w liturgii całego   Triduum, które stanowi jedno Wielkie Święto. Prosimy, aby odpowiednio wcześniej   zrobić świąteczne zakupy i z racji na wyjątkowy charakter tych Dni zrezygnować z   rozpoczynania prac niekoniecznych. Do pracodawców apelujemy o taką organizację   pracy, aby pracujący mieli możliwość uczestnictwa w liturgii i czas dla swoich rodzin.

  4. Spowiedź święta dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli pojednać się z Bogiem w   sakramencie pokuty: w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę od godz. 6.00   i 17.00, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę w godz. 7.00 – 9.00. Nie będzie spowiedzi   podczas celebracji liturgii Triduum Paschalnego i w Niedzielę Zmartwychwstania.

  5. Porządek Liturgii Triduum:

  * Wielki Czwartek 29 marca (pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu   kapłaństwa) – Msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po zakończeniu Mszy   adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia do godz. 21.00. Przed   południem w kościołach katedralnych sprawowana jest Msza Krzyża z poświęceniem   olejów świętych, podczas której księża odnawiają wobec swego biskupa kapłańskie   przyrzeczenia złożone podczas przyjmowania świeceń.

  * Wielki Piątek 30 marca – dzień zbawczej męki i śmierci Jezusa Chrystusa, nie ma   Mszy          świętej. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Za udział w adoracji i ucałowanie    krzyża można uzyskać odpust zupełny; zbiórka na Grób Pańskiego w Jerozolimie. Obowiązuje powstrzymanie od pokarmów mięsnych i post ścisły. Po zakończeniu liturgii adoracja do godz. 22.00.

  * Wielka Sobota 31 marca – nie ma Mszy świętej. Kościół trwa przy grobie Pańskim,   rozważając Mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani („do piekieł”   czyli do krainy zmarłych), w modlitwie, ciszy i poście oczekuje na Jego   zmartwychwstanie. Nie spożywamy pokarmów mięsnych! Zapraszamy na adorację od   godz. 7.00 do 19.00.

  Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny: * w kościele o godz. 8.00, 9.00, 10.00   i 12.00, * pozostałych miejscowościach: (jeden z księży) – Curyn godz. 10.45, Rowiny         godz. 11.00, (drugi z księży) – Łyniew godz. 10.45, Marylin godz. 11.00. Składamy w darze jajka dla naszego Wyższego Seminarium Duchownego, a dla potrzebujących inne        trwałe produkty żywnościowe (w kościele w kaplicy św. Antoniego).

  6. Gorąco zachęcamy wszystkich do indywidualnej i wspólnej adoracji Jezusa   eucharystycznego w ołtarzu wystawieni i grobie Pańskim.

  7. Obchód Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o godz. 20.00   celebracją Liturgii Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą i najpiękniejszą liturgią   w całym roku kościelnym, i dlatego wszystkich na nią gorąco zapraszamy. Na uroczyste   odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przynosimy do kościoła świece. Po zakończeniu   Wigilii Paschalnej adoracja do rozpoczęcia Mszy rezurekcyjnej sprawowanej w intencji   parafian i zgromadzonych, którą poprzedzi o godz. 6.00 procesja rezurekcyjna. Prosimy        o pobożny i czynny udział w procesji rezurekcyjnej (niech nie zabraknie dzieci do       sypania kwiatów), podczas której uroczyście ogłosimy całemu światu Zmartwychwstanie          Chrystusa. Kolejne Msze święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 1 kwietnia       sprawowane będą o godz. 11.00 i 17.00 (nie będzie Mszy o godz. 7.30 i 9.00).

  8. W Poniedziałek Wielkanocny 2 kwietnia Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 17.00, taca na KUL.     

  9. Bóg zapłać za ofiary zebrane w ostatnią niedzielę na kwiaty do grobu Pana Jezusa w   naszym kościele – 3682 zł.

  10. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom wielkopostnej jałmużny składanej do   Skarbonek Caritas.

  11. W organach została zamontowana nowa dmuchawa, koszt wniósł 13500 zł.

  12. W najnowszym Echu Katolickim polecamy: Jak przygotować się do Triduum   Paschalnego? Na czym polega dobra spowiedź? „Cóż to jest prawda?” – o współczesnych       przekłamaniach,  Czym jest dar męstwa? W naszym Kole Różańcowym.

  13. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się:

   * (zapowiedź 3): Kamil Paweł Moszkowski, kawaler z Wisznic, ul. Sosnowa i Monika   Justyna Olszewska, panna z Wygody, oboje parafii tutejszej.

  * (zapowiedź 2): Artur Jan Olesiejuk, kawaler z Wisznic, ul. Polna i Katarzyna Kwapisz,   panna z Jarosławca, parafii Jarosławiec.

  * (zapowiedź 1): Jakub Dawid Skurski, kawaler z Wisznic, ul. Polna i Magdalena   Białecka, panna z Białej Podlaskiej, ul. Parkowa, parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej   Podlaskiej.

  Otoczmy ich naszą modlitwą, kto by wiedział o przeszkodach zachodzących   pomiędzy nimi, zobowiązany          jest poinformować tutejszych duszpasterzy.

  14. Intencje Modlitwy na kwiecień 2018 r.: * Powszechna – Aby odpowiedzialni za idee i   sposób zarządzania w gospodarce mieli odwagę odrzucać gospodarkę wykluczającą i by   potrafili otwierać nowe drogi. * Diecezjalna – O wiarę dla młodzieży.