W niedzielę, 19 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Stowarzyszenie MIVA Polska, które w 2006 roku zainicjowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce, zachęcają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy, w parafiach i miejscach kultu, za zmarłych i rannych w wypadkach drogowych oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób poszkodowanych na drogach.

W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Tego dnia wybrzmiewa apel do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność tym, którzy ratują życie na drogach.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci. To właśnie w Zabawie odbywają się co roku główne obchody Dnia Pamięci. W tym roku oprócz Mszy św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin organizowane będą m.in. warsztaty psychologiczne dla ofiar wypadków drogowych, spotkanie przy pomniku „Przejście” i świadectwa, posadzenie „Drzewa pamięci”.

Obchody z udziałem MIVA Polska odbędą się w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Mszy św. w intencji ofiar wypadków drogowych, o godz. 12:30 przewodniczył będzie i okolicznościową homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, z-ca krajowego duszpasterza kierowców.

Szczegółowy program: <<Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych 2023r.

******************

Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ 26 października 2005 r. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą.

****************

Wypadki drogowe w Polsce:

W 2022 roku na polskich drogach wydarzyło się 21 322 wypadów drogowych, – jak podają statystyki policyjne – w których śmierć poniosło 1896 osób (spadek o 15,5 % w stosunku do 2021), 24 743 odniosło rany, w tym 7 541 ciężkie.

W 2023 roku, od początku stycznia do końca października, wydarzyło się w Polsce 17 290 wypadków. Zginęło w nich 1411 osób, a rannych zostało 19 486 osób. Najwięcej ofiar – w sierpniu. Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy w wieku 25-39 lat.

****************

Coroczne inicjatywy MIVA Polska z okazji Światowego Dnia pamięci Ofiar Wypadków Drogowych:

„Odblaski Życia”: Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina i apeluje o używanie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” – „Świeć i żyj!”

„Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypominkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych;

„Ratujemy życie – misyjny ambulans” – MIVA Polska organizuje wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i Ośrodków Zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego. W 2023 roku realizowany jest przez MIVA Polska projekt na zakup terenowego ambulansu do Szpitala Serca  Jezusowego w Katondwe w Zambii. Szpital prowadzą polskie siostry misjonarki ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich.

Więcej informacji na: www.miva.pl, www.duszpasterstwokierowcow.pl

ks. Jerzy Kraśnicki/ BP KEP