Premiera filmu ukazującego mord na mieszkańcach Rudna

 

Film „Tam gdzie owce moje, tam i pasterz” będzie można obejrzeć w TVP Historia w poniedziałek, 27 listopada o godzinie 17:10; powtórka – 28 listopada o godzinie 8:40.

W tym roku minęła 83. rocznica egzekucji niewinnych mieszkańców wsi Rudno w gminie Milanów, przeprowadzonej przez okupantów niemieckich. 30 maja 1940 roku w lesie koło Planty hitlerowcy, w ramach akcji odwetowej, zamordowali 51 mężczyzn. Wśród ofiar znalazł się też ówczesny proboszcz – ks. Roman Ryczkowski. Film „Tam gdzie owce moje, tam i pasterz” jest fabularyzowanym dokumentem tych wydarzeń, na tle których widzimy heroiczną postawę ks. Ryczkowskiego. Proboszcz trzykrotnie odsyłany do wioski, wracał, rozgrzeszał, modlił się podczas egzekucji swoich parafian, a na końcu został zastrzelony.

Wielkim atutem filmu jest to, że w rolę aktorów i statystów wcielili się mieszkańcy Rudna oraz goście. Rolę niemieckich okupantów zagrali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży oraz grupy teatralnej „Gokter” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Milanowie. Zdjęcia do filmu nagrywane były w Rudnie 17 i 18 czerwca 2023 roku.

Przedpremiera filmu odbyła się na placu przy świetlicy w Rudnie, 2 września tego roku. Przed dużym telebimem na widowni zasiadło blisko tysiąc osób. Obecni byli m.in.: Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, księża, przedstawiciele rodziny pomordowanych, rodzina ks. Romana Ryczkowskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, mieszkańcy sąsiednich miejscowości, a najliczniej mieszkańcy Rudna.

Dodajmy, że ks. Roman Ryczkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski 19 grudnia 2019 r.