Protest w obronie prawdy historycznej o św. Jozafacie Kuncewiczu
We wtorek, 7 stycznia 2025 r. w sekretariacie Prezydenta Miasta Biała Podlaska zostało złożone oficjalne pismo – protest w obronie prawdy historycznej o św. Jozafacie Kuncewiczu. Poniżej publikujmy jego treść.
Szanowny Pan
Michał LITWINIUK
Prezydent Miasta Biała Podlaska
Szanowny Panie Prezydencie
W dniu 20 grudnia 2024 r., podczas uroczystości otwarcia nowego mostu na Krznie w Białej Podlaskiej, z ust Pana Kamila Haidara, syna zmarłego w 2023 r. dr. Riada Haidara, padły niezrozumiałe i nieakceptowalne społecznie, a co gorsze kłamliwe historycznie dla mieszkańców Białej Podlaskiej i przybyłych gości słowa.
W swoim przemówieniu, odnosząc się do propozycji nazwania otwieranej alei imieniem św. Jozafata Kuncewicza, Pan Haidar powiedział: „Pojawiły się głosy, że to powinna być aleja świętego Kuncewicza. Człowieka, który w Białej Podlaskiej nigdy nie był, a jedyne, czym się wsławił to mordowaniem prawosławnych, czyli naszych przyjaciół a waszych sąsiadów i współmieszkańców” (https://podlaski.info/2-24/12/20/skandal-na-otwarciu-mostu-syn-haidara-o-swietym jozafaice-wstalawil-sie-mordowaniem/.)
Ta wypowiedź to kłamstwo historyczne i ewidentne znieważenie Świętego, bo to właśnie św. Jozafat, jako unicki arcybiskup Połocka, został zabity w Witebsku przez wyznawców prawosławia, podburzonych przez władze carskie, a jego sponiewierane ciało wrzucono do rzeki Dźwiny. Słowo „mordowanie” kojarzy się z najbardziej tragicznymi dla narodu polskiego czasami. Absolutnym kłamstwem jest także stwierdzenie, że św. Jozafat nigdy nie był i nie miał związków z Białą Podlaską. Dzisiaj doczesne szczątki Męczennika, który jest nazwany patronem pojednania i jedności, znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie, ale ponad 200 lat – w okresie od 1706 r. do 1916 r. – przebywały w Białej Podlaskiej, najpierw w kaplicy zamkowej Radziwiłłów, a następnie w cerkwi unickiej św. Barbary, dziś kościoła pw. Narodzenia NMP.
Prawda historyczna przedstawia się zatem zgoła inaczej, niż usiłuje twierdzić Pan Haidar posługując się wielkim kłamstwem. W kontekście wygłoszonych przez niego haniebnych słów należy wspomnieć, iż władze carskie niechętnym okiem monitorowały rozwój kultu Męczennika w Białej Podlaskiej. Stąd też, gdy pojawiła się okazja, skasowano zakon bazylianów, z którego wywodził się św. Jozafat i wypędzono zakonników z miasta, pozbawiając ich mienia. Zaś Ks. Zbigniew Sobolewski w monografii Święty Jozafat Kuncewicz. Opowieść o miłości mocniejszej niż śmierć. Siedlce 2023, s. 167, pisze wprost, że „władze carskie chciały koniecznie zatrzeć ślady unickie w Białej Podlaskiej. Dlatego nie tylko wyremontowano cerkiew św. Barbary i usunięto ciało męczennika Jozafata, ale też przymuszano unitów do przechodzenia na prawosławie. W tym celu władze carskie urządziły uroczystość przyjęcia wiernych unitów Cerkwi. Biała, została wybraną przez rząd, jako punkt, od którego rozpocząć się powinno uroczyste, a urzędowe życie prawosławia na Podlasiu”.
Warto w tym miejscu dodać, że dla tysięcy unitów prześladowanych za wiarę przez carat w czasach zaborów, a szczególnie w Pratulinie, Drelowie oraz w ponad 50 parafiach, gdzie unici broniąc się przed prawosławiem byli katowani, zamykani w więzieniach, niszczeni gospodarczo, wywożeni w głąb Rosji oraz ginęli od kul i bagnetów, św. Jozafat był szczególnym orędownikiem i wzorem trwania w wierze katolickiej (zob. Ks. J. Pruszkowski, Martyrologium czyli Męczeństwo Unii na Podlasiu, cz. 1 i 2, Siedlce 2021).
Dziś św. Jozafat jest patronem Diecezji Siedleckiej, odbierając szczególną cześć w parafiach, gdzie znajdują się jego relikwie, a zatem w parafii w Białej Podlaskiej, Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, św. Jana Pawła II w Siedlcach, kaplicy klasztoru Ojców Oblatów w Kodniu oraz w Korczówce i Gęsi, które to parafie noszą wezwanie tego Świętego.
Wobec powyższego stawiamy konkretne pytanie: od kogo Pan Kamil Haidar otrzymał misję rozsiewania nienawiści i kłamstwa historycznego?
Mieszkańcy Białej Podlaskiej są oburzeni i zdruzgotani wiadomością, że ich Świętego mógł ktoś tak sponiewierać podczas tej uroczystości, Świętego, którego 400-lecie męczeńskiej śmierci uroczyście obchodzili w ciągu ostatniego roku. Mieszkańcy, ale także liczni wierni naszej Diecezji, wśród których jesteśmy i my – sygnatariusze niniejszego pisma – oczekują zatem na adekwatne naprawienie krzywdy, a od Pana – jako Prezydenta Miasta Biała Podlaska i gospodarza uroczystości otwarcia mostu, zajęcia stosownego i czytelnego stanowiska, jak podkreślał to już w swojej wypowiedzi ks. kanonik Marian Daniluk (https://podlasie24.pl/kosciol/ks-kan-marian-daniluk-ta-uroczystosc-miala-laczyc-mieszkancow-20241222010753).
Domagamy się również publicznych przeprosin ze strony Pana Kamila Haidara, bowiem poprzez swoją wypowiedź obraził on uczucia religijne wielu osób i posłużył się mową nienawiści.
Solidaryzujemy się z Oświadczeniem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, wyrażonym dnia 22 grudnia 2024 r. podczas wizyty duszpasterskiej w parafii pw. Bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej (https://siedlce.podlasie24.pl/kosciol/oswiadczenie-bpa-kazimierza-gurdy-w-odniesieniu-do-pomowien-nt-sw-jozafata-kuncewicza-20241223122727).
Niżej podpisani, reprezentują środowiska naukowe, instytucje, stowarzyszenia, bractwa, organizacje kościelne i parafie, których patronami są św. Jozafat i błogosławieni Męczennicy Podlascy, jako świadkowie jedności Kościoła:
Ks. prof. ucz. dr hab. Marian Zdzisław Stepulak
Ks. dr hab. Kazimierz Matwiejuk, emerytowany prof. UKSW
Ks. prał. Roman Wiszniewski – dziekan Kapituły Kolegiackiej Janowskiej
Ks. prał. Bernard Błoński – prepozyt Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej, przewodniczący Diecezjalnej Komisji Historycznej i prezes Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”
Ks. dr Marek Weresa – przewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”
Marek Zdanowski – przewodniczący Bractwa św. Judy Tadeusza
Ks. kan. Krzysztof Stepczuk – asystent kościelny Bractwa św. Judy Tadeusza
Janusz Leśniak – prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej
Ks. dr Tomasz Kostecki – asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej
Ks. kan. Kazimierz Jóźwik – proboszcz parafii Drelów
Ks. kan. Marian Daniluk – proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej i dziekan dekanatu bialskiego północnego
Ks. kan. Andrzej Bierant – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej i dziekan dekanatu bialskiego południowego
Ks. Roman Truba – proboszcz parafii Korczówka
Ks. Jerzy Olędzki – proboszcz parafii Gęś
Ks. kan. Jarosław Oponowicz – proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Ks. kan. Jarosław Sutryk -proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim
o. Krzysztof Borodziej OMI – superior klasztoru Ojców Oblatów w Kodniu
Ks. Piotr Witkowicz – proboszcz parafii katolickiej św. Nikity, obrządku bizantyńsko-słowiańskiego w Kostomłotach
————
Do wiadomości:
– Biskup Kazimierz Gurda, Biskup Siedlecki
– Redakcja „Echa Katolickiego”
– Portal internetowy Podlasie 24