PIELGRZYMKA  AUTOKAROWA

„ŚLADAMI  ŚW. PAWŁA  APOSTOŁA  DO  GRECJI”.

TERMIN: 17 – 26.04.2020r.

1 dzień 17.04.20 piątek  

Wyjazd w nocy, przejazd przez Polskę, Słowację, Węgry do Serbii. Zakwaterowanie w hotelu w Serbii - obiadokolacja i nocleg. (1) Krusevac

 

2 dzień 18.04.2020 sobota 

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu w Serbii. Przejazd przez Macedonie.  Park wodospadów w EDESSA, kolacja w tawernie. Do hotelu w Grecji dojedziemy w godzinach wieczornych, obiadokolacja i nocleg. (2)

 

3 dzień 19.04.2020 niedziela 

Śniadanie.  Przejazd do SALONIKSpotkanie z przewodnikiem lokalnym. Zabytki miasta wpisane na listę  UNESCO. (Biała Wieża, Łuk Triumfalny, Rotunda, Bazylika Św. Demetriusza, Agora, stare mury górnego miasta)  Zwiedzanie KAVALA, dawne NEAPOLIS – port do którego przybył Paweł Apostoł. Powstanie pierwszej w Europie gminy chrześcijańskiej. Msza Św. nad rzeką Św. Lidii –Pierwsza ochrzczona chrześcijanka w Europie - postać wspominana w Dziejach Apostolskich. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg. (3)

 

4 dzień 20.04.2020 poniedziałek

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do miasteczka VERIA dawna BEREA Z 49 r.n.e, gdzie uciekł Św. Paweł przed Salonickimi Żydami. Msza Św, przy marmurowych schodach św. Pawła. Następnie zwiedzanie wiszących klasztorów Prawosławnych w METEORA  Spotkanie z przewodnikiem lokalnym. To jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych na świecie. (wpisane  na listę UNESCO) Zbudowane zostały na wysokich, niedostępnych skałach, w centralnej, górzystej części Grecji (Tesalia), a u stóp dwie malownicze wioski KALAMBAKA i KASTRAKI. Wizyta w pracowni pisania  ikon bizantyjskich. Wieczorem spacer z widokiem na oświetlone potężne wzgórza klasztorne. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg. (4)

 

5 dzień 21.04.2020 wtorek      

Śniadanie, wyjazd z hotelu na kilkugodzinny rejs statkiem na cudowną Wyspę SKIATHOS, w zachodniej części Morza Egejskiego. Na statku tańce greckie i poczęstunek słynnym greckim trunkiem Metaxa. Zwiedzanie wyspy. Wyspa znana z filmu „Mamma mija” spacer na położony wyżej, niż dachy otaczających domów, widokowy taras przy kościele Św. Mikołaja z charakterystyczną wieżą zegarową, skąd podziwiać można piękno całego miasta i lazurowego wybrzeża. Plażowanie na pięknej plaży „kukunaries” Wycieczka może zakończyć się niespodzianką – ponieważ, często na tych wodach pojawiają się delfiny, które wdzięcznie towarzyszą turystom w rejsie. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.  (5)

 

6 dzień 22.04.2020 środa       

Śniadanie. Wyjazd i zwiedzanie ATEN starożytnym szlakiem: Spotkanie z przewodnikiem lokalnym AKROPOL, (wpisany na listę UNESCO) AREOPAG (skąd przemawiał do Greków Św. Paweł Apostoł) Teatr Irodion i Teatr Dionizosa, Agora Grecka, Agora Rzymska, starówka ateńska, Kamienny Stadion Olimpijski, starożytny uniwersytet i biblioteka, Katedra katolicka pod wezwaniem Dionizego Aeropagidy, odprawa wart wojsk gwardii greckiej przed parlamentem, Świątynia Zeusa Olimpijskiego.  Msza Św. W kościele polonijnym w Atenach. WIECZÓR GRECKI  w Atenach. Stara tawerna z tradycjami, z widokiem na Akropol, przysmaki kuchni greckiej, muzyka na żywo, taniec Zorby, greckie wino. Wieczorny przejazd na Peloponez (150 km) Zakwaterowanie w hotelu nad morzem, nocleg. (6)

  

7 dzeń 23.04.2020 czwartek      

Śniadanie. Wielką atrakcją tego dnia będzie EPIDAOUROS  - teatr zbudowany w IV wieku p.n.e (wpisany na listę UNESCO) o  fenomenalnej  akustyce, w których do dzisiaj odbywają się spektakle dramatów antycznych. (obiekt wpisany na listę UNESCO) Nastepnie pojedziemy do pięknego malowniczego miasteczka NAFPLION z architektura Wenecką. (pierwsza stolica Grecji po uzyskaniu niepodległości) Miasto trzech twierdz. Zwiedzimy największą twierdzę PALAMIDESA z piękna panoramą na zatokę, port i starówkę. Msza św. w kościele katolickim (dawny meczet turecki z XVIII w). W drodze powrotnej u podnóża STAROŻYTNEGO KORYNTU zobaczymy górę AKROKORYNTU gdzie Mityczny SYZYF wtacza do dziś olbrzymi głaz. Przejazd przez KANAŁ  KORYNCKI – który łączy morze Egejskie z morzem Jońskim. Spacer po moście widokowym. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg. (7)

8 dzien 24.04.2020 piątek

Śniadanie.  Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Riwiery Olimpijskiej. Po drodze zajedziemy do TERMOPILE – miejsce historycznej walki 300 Spartian pod dowództwem Króla Leonidasa przeciwko potężnej armii perskiej i ich króla Kserksesa w roku 480 p.n.e.  Zobaczymy „Gorące Wrota” Ciepłe źródła termalne.  Dolina TEMPI – Msza św. przed sanktuarium św. Paraskiewy. Magiczne źródełko Dafne, które według wierzeń pomaga w leczeniu chorób wzroku.  Obiadokolacja i  nocleg blisko granicy. (8)

 

9 dzień 25.04.2020 sobota

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu, pożegnanie Grecji i wyjazd z Grecji – po drodze postój i zwiedzanie SKOPIE –stolicę Macedonii nad rzeką Wardar.  Matka Teresa z Kalkuty – Albanka urodzona w Skopie w 1910 roku. Spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Zobaczymy dom Matki Teresy, oraz Muzeum jej poświęcone w centrum. Możliwość odprawienia Mszy Św. w Kaplicy Matki Teresy. Wjazd do Serbii – Krusevac, obiadokolacja i nocleg w hotelu. (9)

 

10 dzień 26.04.2020 niedziela

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd przez Węgry, Słowację do Polski. Powrót w godz. wieczornych.

 

 

Cena obejmuje:

      przejazd komfortowym autokarem z klimatyzacją.

      9  noclegów w hotelach *** (2 w Serbii, 7 w Grecji )

Pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami.

      wyżywienie zgodnie z programem – śniadania i obiadokolacje.

      ubezpieczenie NNW, KL

       opiekę licencjonowanego pilota ze znajomością jęz. greckiego.

      Organizacja Mszy Św. w bardzo symbolicznych miejscach.

      Przewodników lokalnych: Saloniki, Ateny-Akropol, Skopie-dom Matki Teresy.

      bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

      Rejs na wyspę Skiathos

      Folklorystyczny wieczór grecki z kolacją.

 

Hotele *** 

Hotele rodzinne z dobrym wyżywieniem – grecka kuchnia.

Pokoje 2 i 3 osobowe 2x Serbia i 7x Grecja – 9 noclegów HB

( jeden nocleg tylko ze śniadaniem po wieczorze greckim.)

Wyżywienie 2 razy dziennie – śniadania i obiadokolacje

Do kolacji zawsze podawana jest woda.  Wino, piwo i napoje gazowane we własnym zakresie.

Podatek klimatyczny:

 1.50€ za każdy pokój dziennie.