Ogłoszenia duszpasterskie: Niedziela Palmowa 13 kwietnia 2025 r.
- Dzisiejsza Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, podczas której wspominamy mesjański wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy, rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia.
- Dziś o godz. 18.15 Droga Krzyżowa z kościoła do Łyniewa (ok. 8 km). Na zakończenie zostanie postawiony i poświęcony nowy krzyż z odnowioną pasyjką.
- Kończy się okres Wielkiego Postu – pomyślmy wszyscy, jak ten, ofiarowany nam czas łaski i duchowego przygotowania się do Świąt Paschalnych przeżyliśmy? Przed nami największe i najważniejsze Dni w całym roku kościelnym, które stanowią jedno Wielkie Święto – Święte Triduum Paschalne. Rozpoczyna je Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej, dalej Wielki Piątek, i ma swój szczyt i centrum w Liturgii Wigilii Paschalnej. Zachęcamy gorąco, jeśli to będzie możliwe, do udziału w liturgii całego Triduum. Uczyńmy wszystko, aby była ona sprawowana jak najpiękniej. Prosimy o zaangażowanie w przygotowanie liturgii, a szczególnie nocnej liturgii Wigilii Paschalnej.
- Spowiedź święta dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się pojednać z Bogiem: w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę w godz. 6.00-7.00 i 17.00-18.30; w Wielki Piątek i Wielką Sobotę 7.30-9.30. Nie będzie spowiedzi podczas trwania liturgii Triduum Paschalnego.
- Pamiętajmy o wielkich wydarzeniach z dziejów naszego narodu, których rocznice przypadają w kwietniu: jutro 14 kwietnia - 1059. rocznica Chrztu Polski (966 r.), 18 kwietnia – 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego (1025 r.); 10 kwietnia - 500. rocznica hołdu pruskiego (1525 r.); dziś Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej (85. rocznica).
- W Wielką Środę po Mszy świętej o godz. 18.00 spotkanie dla dzieci kl. III i ich rodziców.
- Porządek Triduum Paschalnego:
* Wielki Czwartek 17.04 – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, potem przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia i adoracja do godz. 21.00.
* Wielki Piątek 18.04 – dzień zbawczej męki i śmierci Chrystusa Pana. Nie ma Mszy świętej. Od godz. 7.30 do 17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Ofiary na Grób Pański w Jerozolimie. Po zakończeniu liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim do godz. 22.00. Obowiązuje post ścisły i powstrzymanie się od pokarmów mięsnych. Rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.
* Wielka Sobota 19.04. Nie ma Mszy świętej. Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę, śmierć Pana Jezusa i zstąpienie do otchłani; w modlitwie, ciszy i poście oczekuje na zmartwychwstanie. Nie spożywamy pokarmów mięsnych. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.30 do 22.00.
Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych: w kościele o godz.8.00, 8.30, 9.00, 10.00 i 12.00; ok. godz. 10.45 w pozostałych miejscowościach – jeden z księży w Curynie i Rowinach, drugi w Łyniewie.
* Obchód Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy celebracją Liturgii Wigilii Paschalnej o godz. 22.30, podczas której zostaną odnowione przyrzeczenia chrzcielne (prosimy o zabranie świec). Na zakończenie liturgii, w nocy, wielkanocna procesja rezurekcyjna wokół kościoła.
* Kolejne Msze święte w Niedzielę Zmartwychwstania 20 kwietnia o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.
- W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 17.00. Taca na KUL i wyższe uczelnie i szkoły katolickie w naszej diecezji.
- W naszym kościele parafialnym możemy codziennie uzyskać odpust zupełny: dla siebie lub dla zmarłych. Warunki uzyskania odpustu: nawiedzenie kościoła jubileuszowego, spowiedź święta, przyjęcie Komunii świętej, wzbudzenie intencji, wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa według intencji Ojca świętego: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Wierzę w Boga. Tą wiadomością pragniemy się podzielić ze wszystkimi, którzy w najbliższych dniach nawiedzą naszą świątynię i będą uczestniczyć w liturgii.
- Bardzo gorąco zachęcamy wszystkich w Wielki Piątek i Wielką Sobotę do udziału w adoracji Jezusa Eucharystycznego - zapraszamy druhów strażaków, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za czuwanie wczoraj i dziś nad naszym bezpieczeństwem podczas trwania Drogi Krzyżowej. Skorzystajmy z propozycji godzin adoracji.
- Wobec bezprawnych działań rządu RP usunięcia nauki religii z polskich szkół, prosimy katolickich rodziców i wszystkich, którym leży na sercu wiara i dobro młodego pokolenia, o włączenie się w obronę katechezy szkolnej. Możemy to uczynić składając swój podpis pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej obowiązkowej lekcji religii lub etyki. Prosimy o zaangażowanie w zbieranie podpisów.
- Otrzymaliśmy informacje, że na naszym cmentarzu parafialnym mają miejsce kradzieże rzeczy z grobów: to przykro i wstyd, że takie jeszcze się dzieją i musimy je ogłaszać! Niech ci, którzy nie mają wstydu i to robią, opamiętają się i naprawią uczynione zło.
- Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w ostatnią niedzielę na kwiaty do grobu Pańskiego w naszym kościele – 5750 zł.
- Bóg zapłać za posprzątanie kościoła mieszkańcom ul. Zielonej. W tym tygodniu zapraszamy: w Wielki Czwartek parafian z ul. Sosnowej i Os. Wrzosy; w Wielką Sobotę o godz. 18.00 z ul. Polnej.
- W najnowszym „Echu Katolickim” polecamy: Kapłaństwo - „Dar i tajemnica”. Bez okrutnej męki i śmierci Pana Jezusa nie byłoby radości Wielkanocnego Poranka. Być z Maryją pod krzyżem. „Igrzyska mają trwać” - sytuację w Polsce i Europie komentuje prof. KUL Mieczysław Ryba. „Nastoletnia depresja” – o problemie depresji u dzieci i młodzieży, jej objawach i roli bliskich w jej leczeniu mówi psycholog.