Ogłoszenia duszpasterskie:

8. Niedziela zwykła 3 marca 2019r.

 

1. Dzisiejszą niedzielą, ostatnią przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, rozpoczynamy 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (przebiega on pod hasłem: „MŁODZI TRZEŹWI I WOLNI”). Jest ona dniem wynagradzania Panu Bogu za grzechy pijaństwa i wszelkie grzeszne nałogi. Niech dni tego Tygodnia będą czasem głębokiej refleksji nas stanem polskiej trzeźwości, gorącej modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach, parafii i Ojczyźnie oraz podejmowania konkretnych decyzji dla ratowania polskiego społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i naszej młodzieży, od zgubnej plagi alkoholizmu, pijaństwa i innych niszczących uzależnień i zniewoleń. Do daru modlitwy o trzeźwość dołączmy także ofiarę abstynencji od alkoholu.

2. W dzisiejszą niedzielę gościmy w naszej parafii księży misjonarzy, którzy będą przewodniczyć naszym Jubileuszowym misjom świętym: ks. Zbigniewa Sobolewskiego i ks. Tomasza Czarnockiego - skierują do nas słowo Boże i będą się z nami modlić. Przypominamy, że Jubileuszowe misje ewangelizacyjne w naszej parafii rozpoczną się już za 3 tygodnie - w niedzielę 24 marca! Wspierajmy je wszyscy codzienną gorącą modlitwą i wszystkich na nie zapraszajmy.

3. Z powodu odbywających się prac związanych z malowaniem wnętrza naszego kościoła wieczorne Msza święte w dni powszednie są odprawiane o godz. 18.00. Prosimy wszystkich o życzliwe zrozumienie niegodności spowodowanych trwającymi pracami oraz o modlitwę o Boże błogosławieństwo potrzebne w tych pracach.

4. Jutro 4 marca obchodzimy Święto św. Kazimierza, królewicza, imieniny biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.

5. W tym tygodniu 6 marca w Środę Popielcową rozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Zapraszamy na Msze święte z pokutnym obrzędem posypania głów popiołem o godz. 6.30 i 18.00 W Popielec obowiązuje powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i post ścisły. Środa Popielcowa rozpoczyna kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Po wieczornej Mszy świętej zapraszamy na spotkanie biblijno-liturgiczne.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. Zachęcamy do licznego i pobożnego uczestnictwa w Wielkopostnych nabożeństwach: Drogi Krzyżowej – w piątki o godz. 17.30 i Gorzkich Żali - w niedziele po Mszy świętej o godz. 11.00. Za pobożny udział w obu nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

8. W piątek 8 marca o godz. 16.30 na starej plebanii próba scholi dziecięcej.  

9. W sobotę po Mszy świętej o godz. 18.00 na starej plebanii pierwsza katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych.

10. W przyszłą niedzielę 10 marca po Mszy świętej o godz.9.00 spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania i ich rodziców.

11. Bóg zapłać za ofiary zebrane na tacę w ostatnią niedzielę – 2581 zł. Dziś taca na wydatki związane z organizacją parafialnych misji świętych

12. Panie Joanna Dudzińska i Teresa Trochonowicz przyjmują zapisy na wyjazd do Radzynia Podlaskiego na Diecezjalny Kongres Różańcowy, który odbędzie się w sobotę 16 marca.

13. W najnowszym Echu Katolickim polecamy: „Trzeźwy start” – jak wychować młode pokolenie do życia w trzeźwości? „Alkoholik pije, bo musi” – silna wola to za mało, by wygrać z nałogiem, „Mama, taca, tablet” – nowoczesne technologie działają na dzieci jak narkotyk, Słowa mogą niszczyć lub budować.

14. Ks. proboszcz składa serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy w środę 27 lutego w Żelechowie uczestniczyli w pogrzebie jego zmarłej mamy Władysławy Pieńkosz (l. 90), dziękuje także za modlitwę i kondolencje

 

Przepisy postne obowiązujące w Kościele katolickim

według Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1250-1251)

 

·       W Kościele katolickim dniami i okresami pokuty są poszczególne  piątki roku i czas Wielkiego Postu.

·       Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki w ciągu roku, chyba że w dany piątek przypada jakaś Uroczystość (np. Boże Narodzenie, Wszystkich Świętych, Wniebowzięcia NMP), osoby, które ukończyły 14 rok życia. Natomiast wstrzemięźliwość i post ścisły obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkie osoby pełnoletnie (18 lat) do rozpoczęcia 60. roku życia.

·       W okresie Wielkiego Postu mamy obowiązek powstrzymać się od udziału w zabawach.

·       Formy pokuty, do której wzywa nas słowo Boże i Kościół to: jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez przyjęcie codziennych trudności życia i wierniejsze wypełnianie swoich obowiązków.