Ogłoszenia duszpasterskie

30. Niedziela zwykła – 27 października 2019 r.

 

1. W dzisiejszą niedzielę gościmy w naszej parafii delegata Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej – diakona Marka Maleńczuka. Wspólnie z nim modlimy się w intencji naszego Seminarium i o nowe powołania do służby Bożej w Kościele oraz składamy ofiary na tacę na jego utrzymanie.

2. Jutro 28 października przypada Uroczystość św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, głównych patronów diecezji siedleckiej.

3. W piątek 1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 17.00. Po Mszy świętej o godz. 11.00 wyruszy z kościoła procesja na cmentarz, gdzie zostaną odmówione modlitwy za zmarłych, a na zakończenie pobłogosławione krzyże na nowych pomnikach. Przypominamy, że w Uroczystość Wszystkich Świętych jesteśmy zobowiązani uczestniczyć w Eucharystii. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. W sobotę 2 listopada obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny). Msze święte o godz. 7.30, 10.00 i 17.00. Po głównej Eucharystii sprawowanej o godz. 10.00 wyruszy procesja na cmentarz, gdzie zostaną odmówione modlitwy za zmarłych.

5. Od 1 do dnia 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych można codziennie uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za dusze cierpiące w czyśćcu. (Odpust jest to darowanie kar doczesnych za grzechy odpuszczone co do winy. W sakramencie pokuty Pan Bóg odpuszcza nam wyznane grzechy, ale po ich odpuszczeniu zostaje jeszcze do odpokutowania kara za popełnione zło i zaniedbane dobro, którą trzeba odbyć tutaj na ziemi albo po śmierci w czyśćcu. Uzyskując odpust, przyczyniamy się do skrócenia lub całkowitego darowania kar doczesnych dla dusz czyśćcowych, które same nie mogą już sobie pomóc i bardzo liczą na naszą duchową pomoc).

6. Jako ludzie wierzący w życie wieczne i zmartwychwstanie ciała nie zapominajmy, że najcenniejszym sposobem okazania miłości i niesienia pomocy zmarłym są dary duchowe: ofiara Mszy świętej, Komunia święta, modlitwa. Zachowajmy umiar w dekorowaniu grobów. Przypominamy także, że nie do pogodzenia z katolicką wiarą i bardzo niebezpieczną duchową praktyką jest wywoływanie duchów i udział w „zabawach” Halloween.

7. Sprzątając groby na cmentarzu pamiętajmy o segregowaniu wyrzucanych śmieci i godnym zachowaniu na każdym cmentarzu. Cmentarz to miejsce święte, miejsce modlitwy, pamięci i zadumy! (na cmentarzu nie palimy papierosów, nie pijemy alkoholu, nie wprowadzamy psów, nie rozmawiamy przez telefon).

8. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca - z uwagi na to, że w tym roku dni te przypadają w Zaduszki (1 i 2 listopada), podczas których wiele osób pragnie się pojednać z Bogiem w sakramencie pokuty, prosimy o skorzystanie ze spowiedzi świętej we wcześniejsze dni – od poniedziałku do czwartku.

9. W tym tygodniu będziemy się modlić za zmarłych poleconych w wypominkach:

   * 2 listopada: od godz. 7.00 Wygoda; godz. 16.30 Curyn i Wisznice Kolonia;

   * niedziela 3 listopada: godz. 7.00 Rowiny i Małgorzacin; godz. 16.30 – miejscowości spoza parafii.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnią niedzielę na tacę na misje – 3737 zł.

11. W ostatnią niedzielę na wszystkich Mszach świętych w naszej parafii uczestniczyło 1060 osób (459 mężczyzn, 601 kobiet) – 41,2 % należących do parafii; do Komunii świętej przystąpiło 441 osób (127 mężczyzn, 314 kobiet) – 41,6 % uczestniczących w Eucharystii, 17,1 % wszystkich parafian.

12. W przyszłą niedzielę 3 listopada, pierwszą miesiąca po Mszy świętej o godz.11.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna wewnątrz kościoła.

13. Intencje modlitwy na listopad 2019 r.: Ewangelizacyjna – Aby na Bliskim Wschodzie, gdzie różne wspólnoty religijne dzielą się tą samą przestrzenią życiową, zrodził się duch dialogu, spotkania i pojednania; Diecezjalna – Za zmarłych biskupów, kapłanów i członków Kół Żywego Różańca; Parafialna – Za dusze cierpiące w czyśćcu, o większą pamięć o rzeczach ostatecznych (śmierć, Sąd Boży, niebo albo piekło).

14. W najnowszym wydaniu Echa Katolickiego polecamy: Świętość powołaniem każdego; „Wołanie z czyśćca” – dlaczego tak ważna jest modlitwa za dusze cierpiące w czyśćcu? „Wśród peruwiańskich Indian” – o pracy misyjnej mówi ks. Jan Miedzianowski, misjonarz pochodzący z parafii w Ostrowie Lubelskim; Comiesięczne materiały formacyjne dla Kół Różańcowych.

15. W ostatnim tygodniu zmarł Henryk Czebreszuk (l. 71) z ul. Żabiej – niech odpoczywa w pokoju wiecznym, rodzinie składamy serdeczne współczucie.