Ogłoszenia duszpasterskie:
Niedziela Palmowa - 5 kwietnia 2020 r.
1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, w którą wspominamy mesjański wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy, gdzie dokonał naszego zbawienia, rozpoczyna obchód Wielkiego Tygodnia.
2. Dobiega końca Okres Wielkiego Postu, który w tym roku wskutek ataku epidemii koronawirusa musieliśmy przeżywać inaczej niż dotychczas: bez możliwości uczestnictwa w kościele w parafialnych rekolekcjach i wielkopostnych nabożeństwach, w liturgii sprawowanej przy prawie pustym kościele. Sami musieliśmy „organizować” swoje życie duchowe, trwać na modlitwie, znaleźć czas na spowiedź św. Jak zdaliśmy nasz duchowy egzamin? Czy nie oddaliliśmy się od Boga i wspólnoty Kościoła? Za ten trudny, wciąż pełen niepokoju i obaw, wielkopostny czas, dany nam przez Boga jako czas łaski i zbawienia, za wszelkie dobro, jakie nas spotkało, podziękujemy Panu Bogu i całym sercem zaufajmy Chrystusowej miłości.
3. Zachowajmy obowiązujące w Polsce zarządzenie, które od dnia 24 marca br. ogranicza ilość przebywających w kościele do 5 osób (oprócz księży i służby liturgicznej ołtarza); zarządzenie powyższe dotyczy także dzisiejszej Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego, Świąt Wielkanocnych i obowiązuje aż do odwołania. Pozostałych parafian prosimy, aby pozostali w domach i korzystając z udzielonej dyspensy, łączyli się duchowo dzięki transmisjom liturgii przekazywanym za pomocą środków społecznego przekazu.
4. Informujemy, że z powodu epidemii zostaje przełożona na bezpieczny czas tegoroczna I Komunia święta dzieci klas III oraz 40-godzinne Nabożeństwo.
5. Wielkoczwartkowa Msza święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Święte Triduum Paschalne (Trzy święte Dni), które obejmuje Wielki Piątek, Wielką Sobotę i ma swoje centrum i swój szczyt w liturgii Wigilii Paschalnej.
6. Porządek Triduum Paschalnego w naszym kościele:
· Wielki Czwartek 9 kwietnia. Pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Msza święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po Mszy świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu, bez procesji, do ołtarza wystawienia tzw. Ciemnicy i adoracja indywidualna do godz. 21.00.
· Wielki Piątek 10 kwietnia. Dzień zbawczej męki i śmierci Chrystusa Pana, nie ma Mszy świętej. Od godz. 7.00 do 17.30 indywidualna adoracja w Ołtarzu wystawienia. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Obowiązuje powstrzymanie od pokarmów mięsnych i post ścisły. Po zakończeniu liturgii indywidualna adoracja Jezusa eucharystycznego w grobie do godz. 22.00. Rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą w tym roku będziemy odmawiać indywidualnie.
· Wielka Sobota 11 kwietnia. Nie ma Mszy świętej. Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie „do piekieł” (tzn. do otchłani, czyli do krainy zmarłych), w modlitwie, ciszy i poście oczekuje na zmartwychwstanie. Nie spożywamy pokarmów mięsnych. Indywidualna adoracja Jezusa eucharystycznego w grobie od godz. 7.00 do 19.30. Z powodu epidemii nie będzie w kościele błogosławieństwa wody chrzcielnej i tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów; pokarmy pobłogosławi głowa rodziny w domu przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania (obrzęd błogosławieństwa znajdziemy na stronie internetowej naszej parafii).
· Obchód Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o godz. 20.00 celebracją Liturgii Wigilii Paschalnej, podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Po zakończeniu Wigilii Paschalnej adoracja o charakterze wielkanocnym do godz. 23.00, nie będzie adoracji w nocy.
7. W Niedzielę Zmartwychwstania 12 kwietnia o godz. 6.00 procesja i Msza rezurekcyjna za parafian; kolejne Msze święte będą sprawowane o godz. 9.00, 11.00, 15.00 (dodatkowa) i 17.00.
8. W Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia Msze święte jak w każdą niedzielę.
9. Nasz kościół jest otwarty codziennie do zakończenia wieczornej Mszy świętej. W tym szczególnym czasie zapraszamy do kościoła na indywidualną modlitwę, zachęcamy także do spowiedzi św.: Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek rano od godz. 6.00 do 6.30, po południu od godz. 17.00 do 18.00, Wielka Środa w ciągu dnia od 9.00 do 18.00, w Triduum Paschalne po zakończeniu liturgii.
10. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu P. Jezusa.
11. W nowym numerze Echa Katolickiego warto przeczytać: Jak godnie przeżyć Triduum Paschalne – trzy najważniejsze dni w roku? Kiedy w ostatnim czasie lawinowo przybywa przepowiedni o losach ludzkości i końcu świata, różnych „łańcuszków szczęścia”, warto przede wszystkim skupić się na zaufaniu Panu Bogu i pasterzom Kościoła niż gonić za kolejnymi religijnymi sensacjami, „Ten trudny czas to rekolekcje” – rozmowę z ks. Markiem Dziewieckim, psychologiem i rekolekcjonistą. Polecamy także kwietniowy numer Rycerza Niepokalanej.